Programme 2019.
Download

thursday 12 september

location

Time

description

Garden Court

10:00h - 12:00h

Press Conference

saturday 21 september

location

Time

description

ECL MALL

18:00h - 20:00h

Opening ceremony
MC: Kabwita Kasuloka +Chansa Gabbi Lamba
Performances: Kantu, Black Pith, Traditional Dancing Group Afunika.
Guest of Honour: Minister of Tourism and Arts, Special Guest: Trade Kings

Copper Bullet

21:00h - 23:00h

VIP Cocktail

ECL MALL

21:00h - 23:00h

Live Music

monday 23 september

location

Time

description

Kitwe Little Theatre

09:00h - 13:00h

Masterclass: Financing Film
MultiChoice Talent Factory

Life Song Lodge/Café

09:00h - 17:00h

Photography Workshop
Jiri Pasz

American Corner, CBU

09:00h - 13:00h

Live Literature Workshop
Mbizo Chiraza

Flava FM

10:00h - 12:00h

Press Conference

The HUT

17:30h - 19:00h

Live Poetry Show Performances
Mbizo Chiraza

Kitwe Little Theatre

10:00h - 16:00h

School Screenings

Kitwe Little Theatre

16:00h - 20:00h

Screenings + Discussions

tuesday 24 september

location

Time

description

American Corner

09:00h - 17:00h

Master Class: Documentary in Making
Jiri Pasz + Mbizo Chiraza

Flava FM

10:00h - 12:00h

Press Conference

The HUT

16:30h - 18:00h

Book Launch: Letters to the President
Mbizo Chiraza

The HUT

18:00h - 20:00h

POETRY SLAM (Competition)
Mbizo Chiraza, Black Pith, 3rd Floor

Kitwe Little Theatre

10:00h - 16:00h

School Screenings

Kitwe Little Theatre

16:00h - 20:00h

Screenings + Discussions

Kitwe Little Theatre

16:00h - 17:00h

Film policy: the journey of our industry's future (Discussion Forum)
Owas Ray Mwape

wednesday 25 september

location

Time

description

Garden Court

09:00h - 13:00h

Women in Filmmaking Conference
Becky Ngoma, Jessie Chisi, Cassie Kabwita, Bridget Kashimba

Kitwe Little Theatre

14:00h - 15:30h

VIRTUAL REALITY (Workshop)
Adela Plechata

Copper Bullet

18:00h - 21:00h

Latino Night
Owas Ray Mwape

Kitwe Little Theatre

10:00h - 16:00h

School Screenings

Kitwe Little Theatre

16:00h - 20:00h

Screenings + Discussions

thursday 26 september

location

Time

description

Garden Court

09:00h - 17:00h

Masterclass: My First Mobile Film
Circle 7 Media

18:00h - 21:00h

Cultural Night
Party Brokers
Guest of Honour: The Copperbelt Minister

Kitwe Little Theatre

10:00h - 16:00h

School Screenings

Kitwe Little Theatre

16:00h - 20:00h

Screenings + Discussions

Kitwe Little Theatre

16:00h - 17:00h

Creating content for an International Market (Discussion Forum)
Dr. Abraham Kabwe

friday 27 september

location

Time

description

Fresh View Cinema

16:00h - 20:00h

SOTAMBE in Provinces
Ndola, Solwezi, Livingstone, Chipata, Lusaka

Kitwe Little Theatre

17:00h - 18:30h

VIRTUAL REALITY (Workshop)
Adela Plechata

Kitwe Little Theatre

19:00 - 20:30

"Dreams of an Idiot" Drama Play
Theatre Hub

Kitwe Little Theatre

10:00h - 16:00h

School Screenings

Kitwe Little Theatre

16:00h - 20:00h

Screenings + Discussions

saturday 28 september

location

Time

description

Garden Court

18:00h - 21:00h

Awards Night
MC: Vincent Kapembwa
Guest of Honour: Minister of Information and Broadcasting

Garden Court

21:00h - 23:00h

VIP Cocktail

sunday 29 september

location

Time

description

Kitwe Little Theatre

10:00 - 16:00

Screenings of Winning Movies